четвер, 28 березня 2024 р.

Елемент заняття з рисунка

Курс: І

Тема: "Натюрморт"

Тема заняття: Світлотінь. Тональне рішення.

Мета: навчити студентів виконувати побудову тонального рисунку, враховуючи освітлення та розміщення предметів в просторі;

             розвивати увагу, уяву, мислення, відчуття світлотіні, окомір, знання, уміння та навички;

            виховувати інтерес до предмета, свідоме і відповідальне ставлення до роботи.

Тип заняття: практичне

Вид роботи: рисування з натури


Хід заняття.

І.   Організаційний момент.

Виставка робіт, аналіз попереднього етапу

ІІ. Основна частина:

      1. Актуалізація опорних знань студентів.

Аналіз робіт студентів.

-                     Які етапи роботи ми пройшли?

-                     Що таке компоновка? масштаб зображення?

-                     Що включає в собі другий етап роботи?

    2. Мотивація пізнавальної діяльності студентів.

Коли завершена лінійна побудова переходимо до вирішення наступних завдань: передачі тону, об’єму, матеріальності і простору. Рішення їх здійснюється за допомогою тону, плями, фактури – рисувальних засобів, які створюються системними прийомами. Кожен системний прийом, не зважаючи на їх численність і різноманітність, завжди створює разом всі три засоби. Тому рішення всіх чотирьох задач іде паралельно і одночасно протягом всього часу роботи, не маючи чіткої логічної послідовності. Існуюча етапність у ведені рисунку натюрморту: передача великих тонових відношень, робота над створенням об’ємної форми, деталізація, узагальнення віддзеркалює скоріше загальний принцип рисування - від загального до детального, ніж говорить щось про послідовність вирішення чотирьох зазначених задач.

 - Що таке «тон»?  («тон» від грецького tonos  означає «напруга», в рисунку означає скільки і якого світла ми бачимо не певній ділянці)

- Від чого залежить тон? (джерела світла, сили світла, кольору предметів, фактури, матеріалу предмета, поворотів форми, середовища…)

Передача тону найбільш візуально зрозуміле завдання, тому в принципі найпростіше. Так само і вибір системного прийому не важкий, бо всі прийоми загалом створюють однаковий тон, а різняться можливостями тонової палітри та якістю тонової розтяжки. В той же час передача тону це одне з найважливіших завдань, оскільки тональне забарвлення предметів та їх освітлення (світло і тінь) - дуже виразні і візуально насіченні компоненти навколишнього світу. Складність цього завдання в тому, що робота з тоном не закінчується до останнього штриха, інша складність виникає коли тон використовують для передачі об’єму.

Передача об’єму, об’ємної форми важаться найважливішим і найскладнішим завданням, останнє зрозуміло - бо створити на двовимірності аркуша тривимірність простору, або хоча б відчуття тривимірності є мабуть наріжним каменем реалістичного мистецтва.

Передача світлотіньових змін. (Кожний об’ємний предмет, що поміщений у тривимірний простір знаходиться в якомусь положенні по відношенню до джерела світла. В залежності від того, як повернута до світла та чи інша поверхня його форми - світло на неї потрапляє більше чи менше, тобто вона сприймається більш світлою, чи більш темною, таким чином, візуально проявляється об’ємна форма предмета).

- Що таке світлотінь? (розподіл освітленості)

Градація – від слова gradus крок, ступінь – це послідовний перехід тону від світлішого до темнішого.

Зона світла: полиск, світло, півтінь. 

Зона тіні: тінь, рефлекс, падаюча тінь.

(Малюнок на дошці)

Технічна вправа: види штрихування

  3. Повідомлення теми і завдань заняття

Тема заняття: «Тональне вирішення рисунка»

ІІІ. Самостійна робота студентів (практична робота):

      1. Вступний інструктаж

Третій за рахунком етап роботи: проводиться, як подальше уточнення форми тіл, що мають об'ємність і рельєфність. Ці ознаки предметів сприймаються тільки за умови світлотіні. Тому, слід не тільки намітити загальне світло і загальну тінь, а й визначити легкими штрихами всі основні градації (поступові переходи) світлотіні. Крім цього, не варто забувати також про відмінність в рисунку технічних прийомів роботи олівцем, щоб вже на цій стадії рисунка виявити відмінність фактур предметів. Усе разом узяте і розглянуте з позицій перспективної побудови, об'ємності і рельєфності форм, тонового рішення, матеріальності веде до останнього етапу роботи над рисунком натюрморту.

      2. Поточний інструктаж

Індивідуальна робота з кожним студентом.

      3. Заключний інструктаж

Виставка робіт, аналіз етапу роботи.

VІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок

Тестовий контроль в Google class 

VІ. Оцінювання

VІІ. Завершення заняття













понеділок, 18 листопада 2019 р.


ВіраФижделюк, 
куратор виставки
Сьогодні виставкова діяльність є однією з найбільш актуальних сфер сучасної світової економіки, культури та розвитку суспільства. А художні виставки крім своєї естетичної, культурної і в індивідуальних випадках філософської місії несуть ще й важливий фактор визнання робіт того чи іншого автора.
Одна з основних цілей проведення виставки - виставка повинна запам'ятатися, залишити емоційний відгук, змусити замислитися про тему виставки, пробудити дослідницький інтерес .
Народження ідеї виставки
На цьому етапі необхідно чітко виділити мету виставки і глядацький контингент, на який розрахована майбутня виставка.
Комунікація з авторами та відбір робіт
Після чітко сформовану ідеї починається наступний етап в організації виставки: відбір робіт -  згідно концепції виставки.
Рекламна діяльність та висвітлення інформації про проведення виставки
Після зборів інформації про авторів, створення прес - релізу, макетів афіш і запрошень інформація розсилається такими способами:
- електронна розсилка на адреси ВНЗ, музеїв, культурних установ та ін;
- освітлення інформації на офіційному сайті;
- освітлення в соціальних мережах;
- смс - розсилка;
- освітлення на спеціалізованих інтернет- порталах;
- передача інформації в ЗМІ для анонсування;
- запрошення представників ЗМІ на відкриття виставки;
- рознесення афіш і запрошень;
- особисті дзвінки.
Прийом робіт та монтаж експозиції
Дана частина організації виставки ділиться на творчу і технічну. До технічної відноситься правильне і уважне складання актів прийому-передачі та акуратне і дбайливе ставлення з предметами мистецтва, в даному випадку, з полотнами, а також правильний монтаж .
До творчої ж частини відноситься безпосередньо архітектурно - просторова розстановка експозиції для її максимальної виразності і передачі глядачеві ідеї виставки. Визначаються основні моменти виставки, експонати, на яких необхідно загострити увагу.
Організація відкриття
Складність такого заходу, як відкриття виставки, полягає в тому, що воно обмежене за часом і насичене імпровізацією через специфіку спрямованості роботи і людського фактора. Головне завдання, як для організаторів, так і для художників, - це створення позитивного настрою.
Які можливості з'являються у молодого художника, що бере участь у виставці?
По-перше, художник бачить свою роботу поруч із творами інших учасників. Під час підготовки до виставки він занурюється в загальну творчу атмосферу, обговорює роботу з куратором, бере участь в синергії формування спільного проекту. Це можливість оцінити збоку себе, свою спроможність, майстерність, цілісність роботи, відшліфовувати свій авторський почерк і підняти рівень.
Молоді студенти-художники – новатори, сміливі та відкриті, не затиснуті в лещата вже сформованого іміджу. У цьому їхня основна перевага, що приваблює глядачів. Виставки створюють для них здорове конкурентне середовище, тобто підштовхують до розвитку і, в підсумку, поставляють в арт-індустрію нові імена.
         У 2016 році коледж розширив свою освітню діяльність за спеціальністю 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» і почав готувати фахівців за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти. Цей крок позначив якісно новий акцент у роботі зі студентами – зорієнтував їх на експериментально-творчу діяльність в галузі декоративно-прикладного мистецтва. Водночас, обов’язковим залишилось опанування основ академічного рисунку та живопису,  методики викладання мистецьких дисциплін, педагогічна практика.

Виставка «У пошуку себе»  – перша спроба студентів-бакалаврів показати в роботах свої творчі можливості, особливе авторське світосприйняття, наповнене любов’ю до рідної землі, культури, людей. 
У виставці взяли участь 26 студентів освітнього рівня «бакалавр». До експозиції увійшли понад 60 творів, виконаних в різних техніках і жанрах: графіка, акварель, олійний живопис, розпис тканини, художня обробка дерева, металу...
Галина Арійчук «Займаюся живописом - в пошуках себе. Хобі: пробую себе в ролі тату-майстра, багато фотографую. Художники, які надихають: Ерін Хенсон, Ван Гог, Денис Саражин, та інші».


Василь Стасюк «Хочу реалізувати себе як художник. Розпочав працювати олійними фарбами (на даний момент в пошуках власної унікальної техніки). Вважаю що краща картина та біля якої зупиняються і довго розглядають, думаючи про те, що художник хотів донести до людей»
Анастасія Руда "Я все життя готова малювати! - людей, природу, все...
Але подумавши побільше
про все, що є навколо нас - я полюбляю з дітками займатись…»
 Надія Олійник: «Для мене мистецтво- це засіб вираження, виховання, пізнання та творення власних уявлень,свідомості та особистості в цілому. Адже повна гармонія і розуміння самого себе - це і являється сенсом життя, яке можу показати іншим...»
Антоніна Іпатій
"Прагну втілити задумане в реальність..."

Анастасія Чорна
"Єдиний спосіб зробити щось дуже добре – любити те, що ти робиш..."


Евеліна Дорош
«Мої картини розкажуть про мене більше, ніж я могла б розказати про себе».




Мар’яна Кібіч «Навчаюсь для того, щоб творити і вважаю, що науку може всякий вивчити - один з великою, інший з меншою працею. Але від мистецтва отримує кожен стільки, скільки він сам в змозі дати»
Важливий вплив на становлення майбутніх художників мають, безумовно, їх наставники, викладачі коледжу, які не лише закладають підвалини образотворчої майстерності студентів, навчають основ академічних дисциплін тощо. Для студентів-бакалаврів викладач – це авторитетний митець, майстер, в якого можна повчитись засобам художньої виразності, запозичити манеру виконання твору, увібрати як губка безцінні поради щодо роботи з різними матеріалами…
Серед викладачів нашого закладу вищої мистецької освіти –  члени Національної спілки художників, Національної спілки майстрів народного мистецтва, Спілки дизайнерів України, лауреати міжнародних, всеукраїнських та обласних премій і конкурсів. Це спонукає і студентів якісно й наполегливо працювати та ставити собі високу планку.
Тому поруч зі студентськими представили свої роботи й викладачі: Жаворонков П.В., Запорожець Г.М., Підлузська Н.І., Генцар М.М., Запорожець В.П., Ребенчук І.В., Шутурма М.Б.  Проте є одна річ, яка об’єднує всі складові виставки – це особлива енергетика: щира, творча, юна, світла…



пʼятниця, 14 квітня 2017 р.

Перегляд рисунка

Фахові предмети (в їх числі рисунок та живопис) є фундаментальною підвалиною, яка визначає мистецьку майстерність, професіоналізм, можливість втілювати в життя свої творчі задуми молодим художникам. Уміння використовувати засоби зображення: лінію, тон, колір, колорит та інше, образно вирішувати задуману композицію, стилізувати зображення, виконати рисунок чи живопис так, щоб вони підходили до відтворення в матеріалі - надзвичайно важливі для майбутніх митців декоративно-прикладного мистецтва. Для досягнення результату студенту необхідно систематично працювати, розвивати технічні навички та прийоми.
Перегляд на 4 курсі показав, що студенти вцілому виконали програмовий матеріал, однак, слід зазначити, що є ряд проблем, які впливають на результат роботи  (відведена кількість годин, строки навчання, конкурсний відбір, ін.) та необхідність  викладачам впроваджувати нові методи і прийоми викладання рисунка та живопису.
Серед студентів 4 курсу спеціальності "Декоративно-прикладне мистецтво" з предмету "Рисунок" хочеться відмітити наступних студентів:
Стасюка В. - 4 ХТ,  Глібчука Я. - 4 ХОД, Григорак В. - 4 ХОМ, Костіва В. - 4 ХОД, Уграка С. - 4 ХОМ, Алексійчук К. - 4 ХВ, Воротняк Д. - 4 ХТ, Цибулько Ю.- 4 ХВ.
Стасюк В.

Стасюк В.

Стасюк В.

Глібчук Я.

Глібчук Я.


Григорак В.

Воротняк Д.

Аврам Г.




пʼятниця, 24 лютого 2017 р.

"Градація"

Конкурс з рисунка "ГРАДАЦІЯ"

В атмосфері активних творчих пошуків, позитивної енергетики, класичної музики  непомітно промайнули 4 години творчого конкурсу з рисунка «Градація». Конкурс було організовано цикловою комісією рисунка та живопису Вижницького коледжу з метою активізації та підтримки творчого потенціалу талановитої молоді, надання можливості самоствердитись, популяризації рисунка, як одного із основних видів образотворчого мистецтва.
Це перший міжвузівський конкурс, який зібрав студентську молодь з таких мистецьких закладів: Вижницький коледж прикладного мистецтва, Чернівецький національний університет ім. Ю Федьковича, Косівське училище та інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської академії мистецтв.
У конкурсі взяли участь 29 студентів, кожен з яких проявив свої знання,  уміння, креативність, оригінальність.
В склад журі ввійшли – директор Косівського училища прикладного та декоративного мистецтва Стеф’юк Р.Г., зав. кафедрою декоративно-прикладного мистецтва ЧНУ Курик Д.М., зав. відділу академічних дисциплін Косівського інституту ЛНАМ Макар Л.О., асистент кафедри образотворчого мистецтва ЧНУ Сідор Л.В., викладач рисунка ВКПМ Жаворонков П.В., голова циклової комісії рисунка та живопису Фижделюк В.Ю. – під головуванням директора ВКПМ Гаврилюка Р.М.
Роботи конкурсантів визначали в двох категоріях за 4 номінаціями. Переможцями І творчого конкурсу «Градація» стали:
в категорії «Рисунок голови»
- Девда Я.С.– номінація «Кращий творчий підхід»
(Косівське училище ПДМ ЛНАМ);
- Кукош А.А.– номінація «Кращий конструктивний рисунок»
 (ВКПМ ім. В.Ю. Шкрібляка);
- Стасюк В.П.– номінація «Краще тональне рішення»
  (ВКПМ ім. В.Ю. Шкрібляка);
- Кузик С.В. – номінація «Оригінальність графічного рішення»
 (Косівське училище ПДМ ЛНАМ).
в категорії «Рисунок фігури»
- Лунгу А.В.– номінація «Кращий творчий підхід»
  (ЧНУ ім. Ю.Федьковича);
- Нагірняк О.М.– номінація «Кращий конструктивний рисунок»
 (ЧНУ ім. Ю.Федьковича);
- Зюб Т.Д.– номінація «Краще тональне рішення»
  (ЧНУ ім. Ю.Федьковича);
- Ільєнко О.О. – номінація «Оригінальність графічного рішення»
  (Косівський інститут ЛНАМ).
Вітаємо всіх учасників! Натхнення Вам, творчої наснаги, нових досягнень!
Світлина від Павла Жаворонкова.

Світлина від Павла Жаворонкова.

Світлина від Павла Жаворонкова.

Світлина від Павла Жаворонкова.

Світлина від Павла Жаворонкова.


Світлина від Павла Жаворонкова.

Світлина від Павла Жаворонкова.

Світлина від Павла Жаворонкова.



вівторок, 24 січня 2017 р.

Заняття з рисунка

Рисунок фігури людини в національному одязі

        Мета цього завдання – простеження закономірностей розташування складок одягу на живій фігурі людини та виконання підсумкової роботи. Перший, свіжий погляд на натуру має надзвичайно важливе значення і має зберігатися в пам’яті на протязі виконання всього завдання. Тому, перші зарисовки «на свіже око» мають зберігатися і час від часу потрібно до них звертатись.   
    Пропоную вашій увазі відеоначерк з першого заняття, де студентам пропонується виконати пошукові ескізи, начерки, лінійні та тональні зарисовки. 


вівторок, 10 січня 2017 р.

Перегляд

27-28 грудня 2016 року в Вижницькому коледжі прикладного мистецтва відбувся перегляд практичних робіт студентів з професійно-орієнтованих предметів. Студенти представи свої аудиторні та самостійні роботи, різноманітні за технікою виконання, майстерністю, за передачею характеру моделі. 
Результат роботи - це спільна праця викладачів та студентів. Пропоную фотозвіт перегляду з предметів рисунок, живопис та скульптура студентів І-ІV курсів:
Оцінка робіт комісією 
 Живопис, І курс
 Рисунок, І курс
 Живопис, ІІ курс
 Живопис, ІІ курс 
 Живопис, ІІІ курс
 Рисунок, ІІІ курс
 Рисунок, ІV курс
 Робота студента ІV курсу - Стасюка В.
 Рисунок, ІІІ курс, рівень "бакалавр"
Живопис, ІІІ курс, рівень "бакалавр"
Скульптура, ІV курс
Скульптура, ІІ курс